برگزاری کارگاه معنویت و درمانگری با تاکید بر مراقبت معنوی توسط استاد مسعود آذربایجانی

چهارمین و آخرین کارگاه تخصصی معنویت پژوهی با عنوان «معنویت و درمانگری (مراقبت بیماران معنوی)»، به همت گروه اسلام و مطالعات معنویتِ پژوهشکده اخلاق و معنویت و با همکاری مرکز همکاری های بین الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، عصر روز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت، در تالار شیخ طبرسی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد و حجت الاسلام و المسلمین دکتر مسعود آذربایجانی بحث مبسوطی در این زمینه ارائه کرد.

در این کارگاه تخصصی که از ساعت ۱۵ تا ۱۹ ادامه داشت، ابتدا دکتر مسعود آذربایجانی، رئیس هیئت مدیره موسسه نوید نیایش، ضمن تعریف منسجمی از واژه معنویت، به مشکلاتی اشاره کرد که در تعاریف متعدد ارائه شده از معنویت وجود دارد و سپس محاسن تعریف خود را برای به کارگیری در بحث درمانگری بیان کرد.

وی در ادامه به ارتباط بحث معنویت و درمانگری پرداخت و ضمن معرفی و تحلیل انواع نسبت های موجود بین این دو، مراقبت معنوی را در حوزه طب مکمل، مفهوم سازی کرد.

ایشان در ادامه بحث کارگاهی خود، با اشاره به چگونگی به کارگیری معنویت اسلامی در بهبود وضعیت جسمی و روحی بیماران و ارائه اصول، تکنیک ها و مخاطرات احتمالی این نوع از مراقبت پرداخت.

 در این کارگاه تخصصی بیش از سی پژوهشگر و فرهیخته حوزوی و دانشگاهی علاقه مند به حوزه های تخصصی مطالعات معنویت، تصوف و عرفان اسلامی، حضور داشتند که در پایان جلسه، گواهی نامه حضور و شرکت در این کارگاه به آنان اعطا شد.